چگونه برای اولین باربه آپارتمان خود اسباب کشی کنید؟

اسباب کشی به اولین آپارتمان نقطه عطفی هیجان انگیز اما ترسناک و غافل گیر کنندست.در هر حال با کمی صبر و تهیه مقدمات و کمک خانواده و دوستان می توان این حمل و نقل اثاثیه را با موفقیت به انجام برسانید .برای یافتن منزلی مناسب با نیازها  و هماهنگ با بودجه خود وقت بگذارید.دقت کنید تمام قرار دادهای مورد نیاز را تنظیم کرده و امضایشان را بگیرید و آپارتمان جدید خود را برای نقل مکان آماده کنید. درآخر شما لازم است به بسته بندی لوازم منزل خود بپردازید و لوازم غیرضروری منزل که درآپارتمان جدید مورد نیاز نیست را دور بریزید.

بخش ۱-یافتن آپارتمان

۱-برای تعیین یک محدوده قیمت، بودجه خود را بررسی کنید. اولین قدم برای اسباب کشی منزل تعیین مبلغ اجاره ایست که توانایی پرداخت آنرا دارید. اگر شغل پردرآمدی دارید در آمد خود را حساب کنید و هزینه های موردنظرتان را بسنجید که تا چه مبلغی را می توانید برای اجاره خانه خود پرداخت کنید ضمن اینکه در نظر داشته باشید برای مخارج روزمره خود نیز بایست پول کافی داشته باشید.

 • در نظر داشته باشید درابتدای اسباب کشی لوازم منزل، نیازاست پولی را پس انداز داشته باشیدزیرا ممکن است قبل ازاسباب کشی لازم باشد مبلغی را بابت ودیعه یا هزینه های دیگر پرداخت کنید. همچنین شما مبلغی را نیز برای حمل اثاثیه منزل باید پرداخت کنید.
 • بعضی از آپارتمان ها مقرراتی را هنگام ورود مستاجران دارند. مثلا دراول هرماه مبلغی را بابت شارژ ساختمان بایست پرداخت کنید.
 • علاوه بر اجاره، هزینه حمل و نقل مانند هزینه گاز و تعمیر خودرو،هزینه های مربوط به مواد غذایی و هزینه های مربوط به خانه مانند هزینه آب، برق، گاز و اینترنت و قبض موبایل ، هزینه های معمول زندگی هستند.احتمال دارد که هزینه های دیگر مانند پرداخت وام دانشجویی نیز جزو هزینه های زندگی شما باشد.

۲- یک لیست از ویژگی های آپارتمان مورد علاقه خود تهیه کنید. همه آپارتمان ها یکسان ساخته نشده اند.قبل از آنکه به دنبال آپارتمان باشید ابتدا لیستی ازویژگی آپارتمان مورد علاقه خود یا اینکه آپارتمانتان چه چیزهایی را می بایست داشته باشد، تهیه کنید.اولویت با چیزهایی است که باید داشته باشید و پس از آن لیستی از ویژگی هایی که شما می خواهید آپارتمانتان داشته باشد اما صرفا وجودشان ضروری نیست. چیزهایی از قبیل

 • اجاره ماهیانه
 • امکانات رفاهی که آپارتمان دارد
 • متراژ آپارتمان
 • طبقه چندم بودن آپارتمان
 • مبله بودن آپارتمان
 • مجاز بودن داشتن حیوان خانگی در آپارتمان
 • داشتن پارکینگ
 • واقع بودن آپارتمان در منطقه خوب از نظردسترسی

۳-می خواهید آپارتمانتان در چه موقعیت مکانی قرار داشته باشد . شما بایست علاوه براینکه روی ویژگی های آپارتمانتان دقت داشته باشید،موقعیت مکانی آنرا نیزباید در نظر بگیرید. لیستی در مورد منطقه موردنظر خود و اطرافش بنویسید.

 • برای مثال شما در منطقه ای نزدیک محل کار یا مدرسه خود نیاز دارید زندگی کنید یا میخواهید دسترسی خوبی به امکاناتی مانند خواربارفروشی یا خرده فروشی داشته باشید.زندگی در محیط شهری را ترجیح می دهید یا ساکت را؟می خواهید در منطقه ای که در مرکز شهر است و مردم برای رفت و آمد از ماشین استفاده می کنند،زندگی کنید یا جایی که ساکنین اغلب دوچرخه سواری می کنند؟

۴-فکر کنید آیا هم خانه ای می خواهید. در اولین تجربه برای اجاره منزل و اسباب کشی، وجود هم خانه ای خیلی به سود شما می باشد.شما می توانید در وب سایت هایی که ثبت آگهی رایگان دارند، آگهی بدهید یا از دوستانتان در منطقه مورد نطر بپرسید که آیا حاضرند با شما هم خانه شوند.

 • لیستی از خصوصیات افرادی که می خواهند با شما هم خانه شوند،  تهیه کنید .این نکته را در نظر بگیرید که خصوصیات اخلاقی شما بیشتر نزدیک به کدام یک از آن افراد می باشد. مثلا شما هم خانه ای می خواهید که سیگار نکشد و حیوان خانگی نیز نداشته باشد.

۵-تا حد امکان زمان زیادی را برای جستجوی آپارتمان و حمل و نقل وسایل منزل خود در نظر بگیرید. برای آنکه شما آپارتمان مناسبی را برای خود بیابید نیاز به زمان زیادی است پس مراحل یافتن آپارتمان مناسب و بسته بندی لوازم منزل و حمل اثاثیه منزل و در نهایت اسباب کشی لوازم منزل خود را به دقیقه آخر موکول نکنید. حداقل یک ماه قبل ازآنکه برای اسباب کشی منزل برنامه ریزی کنید، جست و جوی خود را برای یافتن آپارتمان مناسب خود شروع کنید و سپس برای اسباب کشی منزل آماده شوید.

 • تابستان شلوغ ترین زمان برای اسباب کشی منزل است پس از اسباب کشی وسایل منزل در این ماه خود داری کنید و در حد توان حمل اثاثیه منزل خود را به ماه های دیگر موکول کنید.

۶-مواردی که برای جستجوی آپارتمان مناسب خود می توانید از آنها بهره گیرید، لیست کنید. از جمله این موارد که می تواند در یافتن خانه مورد نظر خود از مشاورین نیز راهنمایی بگیرید تا با توجه به اجاره بهایی که توانایی پرداخت آنرا دارید و همچنین مبلغی که به عنوان ودیعه می توانید پرداخت کنید و مکان مورد نظرتان برای سکونت، شما را راهنمایی کنند.

 • خانه های اجاره را به صورت طبقه بندی شده بر اساس قیمت و مکان و امکانات رفاهی در وبسایت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند دنبال کنید.
 • بررسی بخشی از روزنامه که مربوط به اجاره خانه است.
 • پیگیری آگهی های روی دیوار و تابلو های تبلیغاتی که مربوط به اجاره خانه است.
 •  می توانید از دوستان و آشنایانتان که در آن محله زندگی می کنند پرس و جو کنید.
اسباب کشی لوازم منزل

۷-شما می توانید در صورت شناخت مستاجر قبلی در مورد خانه ای که می خواهید اجاره کنید تحقیق نمایید. نظر وی را برای اجاره خانه، مد نظر قرار دهید. زمانتان را مدیریت کنید تا بتوانید منزل مورد نظر خود را بیابید. لیستی از سوال هایتان در مورد خانه ای که می خواهید تهیه کرده و  سری به مشاوران املاک بزنید و با توجه به موارد موجود و ویژگی های منزل مد نظرتان، سوال تان را پرسیده و خانه هایی از بین خانه های اجاره ای بیشتر به خواسته شما نزدیک هستند، بازدید نمایید.

۸-با مالک یا مدیر ساختمان در مورد قوانین ساختمان صحبت کنید. قبل از بستن قرارداد و اسباب کشی، قوانین ساختمان را به دقت بررسی کرده و دقت کنید آیا قادر به رعایت آنها می باشید.

 • هزینه هایی که شما باید علاوه بر مبلغ اجاره پرداخت کنید، مانند هزینه استفاده از پارکینگ
 • مدیریت چه خدماتی را ارائه می دهد (مانند سرویس لوازم رفاهی مانند شوفاژ و کولر یا تعمیر لوازم منزل)
 • چه شرایطی بابت فسخ قرار داد وجود دارد. 

بخش ۲- چگونه آپارتمان خود را برای ورود آماده کنید؟

۱- همه ی قراردادهای ضروری را تنظیم کنید. قبل از اسباب کشی منزل جدید باید تعدادی قرارداد را پر کنید. برای تایید اجاره نامه ارسال چک اعتباری یا بررسی سابقه شما مورد نیاز است و صاحب خانه جدید از شما می خواهد یک لیستاز منابع تهیه کنید.برای فراهم کردن مدارک مورد نظر مانند اثبات کارمندی یا درآمد مانند آخرین فیش حقوقی آماده باشید.

 • اگر شما کار جدیدی را شروع می کنید باید نامه ای از مدیر یا کارفرمای جدید خود بیاوردید.
 •  شناسه عکسی خود را ارائه دهید.
 • منابع شخصی.
 • اطلاعات امضای قرارداد. در صورتی که  اعتبار فقیر دارید یا تاریخ اعتبار ندارید یا حداقل درآمد موردنظر برای اجاره آپارتمان را ندارید، این مسئله اهمیت بسیاری خواهد داشت.

۲- پرداخت هزینه های ضروری. بسیاری از آپارتمان ها هزینه ای برای استفاده و چک اعتباری معین کرده اند.این هزینه ها بسیار هزینه بر هستند و گاهی باعث می شود پول زیادی صرف کنید.اگر شما نمیتوانید در حال حاضر به  اسباب کشی منزل خود را انجام دهید. برای آنکه صاحب خانه آپارتمانتان را اجاره ندهد و تا زمان اسباب کشی لوازم ،خانه را برای شما نگه دارد، مبلغی را به عنوان ودیعه از شما می گیرد.

 • در صورتی که مالک خانه را به شما اجاره دهد امکان دارد مبالغی از جمله ودیعه از شما دریافت کند.
 • قوانین  مربوط به مالک و مستاجر که مرسوم است را مطالعه کنید تا مبادا مالک هزینه ای خارج از قوانین مالک و مستاجر را از شما نگیرد.

۳-اجاره نامه خود را امضا کنید. در صورت اجاره آپارتمان ، شما مبلغی را بابت اجاره نامه باید پرداخت کنید. قبل از امضای اجاره نامه به دقت آنرا مطالعه کنید تا مطمئن شوید تمام قوانین را متوجه شده اید.هرسوالی که داشتید حتما از صاحب خانه یا مدیراملاک بپرسید.

۴-با صاحب خانه به پیاده روی بروید و مشکلات را بنویسید.پیاده روی می تواند کمک کند تا هر مساله را  که نیاز به حل شدن فوری دارد، ببینید.این امر به شما کمک می کند تا تمام مشکلات موجود را به صورت کتبی داشته باشید.وقتی شما تصمیم به حمل اثاثیه منزل می گیرید نباید مالک را مسئول مشکلات موجود بدانید و باید اعتماد صاحب خانه را به خود جلب کنید. مسائلی که باید بررسی کنید از جمله:

 

 • ویژگی ایمنی ناکافی مانند حسگر دود یا کپسول آتش نشانی
 • نشانه های نشت لوله کشی
 • خسارت به لوازم خانگی و تجهیزات
 • درهایی که به خوبی بسته یا قفل نمیشوند.
 • پایه نور یا پریز هایی که کار نمیکنند.

۵- خدمات رفاهی خود را برنامه ریزی کنید. مطمئن شوید که قبل از اسباب کشی و حمل اثاثیه منزل، امکانات رفاهی ازجمله آب و برق و گاز وصل می باشند. 

 • که مستاجر قبلی تمام قبوض را پرداخت کرده باشد و بدهی قبلی روی قبض جدید شما اضافه نشود.لازم است اینترنت و خط تلفن را چک کنید.برای اینکار می توانید از صاحب خانه نیز کمک بگیرید.
 • کلیدهای منزل جدیدتان را بگیرید.صاحب خانه یا مدیر املاک باید کلیدهای آپارتمان و ورودی ساختمان را برای روز اسباب کشی منزل آماده کنند و در اختیار شما قرار دهند.

۶-بهتر است حداقل از کلیدهای اصلی آپارتمان، یک یدکی تهیه کنید. میتوانید به قفل سازی بروید و یک ست از کلید های خود بسازید. به اعضای خانواده خود یک ست از کلیدها  بدهید.

۷-اگر لازم است آپارتمان را تمیز کنید. بسیاری از صاحب خانه قبل از ورد مستاجر جدید، ساختمان را تمیز می کنند. اما اغلب شما نباید به این تمیز کاری اکتفا کنید و لازم است شما آنگونه که مورد پسندتان است به دوباره خانه را تمیزکنید. خانه را بررسی کرده و مشکلات داخلی را برطرف کنید.

 • در مورد وجود سوسک و حشرات از صاحب خانه بپرسید و قبل از ورودتان خانه را سم پاشی کنید.

بخش ۳- بسته بندی لوازم منزل و حمل اثاثیه منزل

۱-وسایل خود را در نظر بگیرید و تصمیم بگیرید چه چیزهایی را می خواهید با خود بیاورید. شما احتمالا لوازم منزل زیادی دارید.زمان بگذارید و با دقت تصمیم بگیرید چه چیزهایی را احتیاج دارید وکدام یک از اسباب  منزل خود را تصمیم دارید به آپارتمان جدید خود بیاورید.

 • یک لیست ازچیزهای مهم مانند لباس ها و کامپیوتر و لوازم بهداشتی و شارژر موبایل و …
 • لیست دوم از چیزهایی که درون یک اتاق که می تواند شامل کتاب های مورد علاقتان یا مبلمان اتاق قدیمیتان یا چیزهایی که برایتان ارزش احساسی دارند باشد ،تهیه کنید.

۲- وسایل خود را در جعبه های محکم بسته بندی کنید. بسته بندی می تواند مقداری سخت باشد پس بهتر است در حد امکان هر چه زودتر بسته بندی لوازم منزل خود را شروع کنید.جعبه های مقوایی محکم را برای جمع کردن وسایل خود جمع کنید.

 • شما میتوانید جعبه ها را از مغازه ه بخرید.جاهای زیادی وجود دارد که میتوانید این جعبه ها را رایگان بگیرید.به خواربارفروشی بروید بپرسید که جعبه اضافی دارند.
 • سعی کنید چیزهای سنگین را در جعبه های کوچک بسته بندی کنید چون ممکن است بعد از پایان کار بسته بندی با دسته ای از جعبه های سنگین غیر قابل حمل روبه رو شوید.
 • شما به چسب و روزنامه های باطله نیاز دارید.

۳- روی جعبه ها برچسب بزنید تا بدانید داخل آن ها چه چیزی قرار دارد. وقتی چیزهای زیادی را بسته بندی می کنید بهتر است روی هر جعبه برچسب بزنید که چه چیزی در درون آن قرار دارد دراین صورت شما می توانید جعبه هارا به راحتی باز کنید و وسایل خود را جا به جا کنید.

 • میتوانید از ماژیک برای برچسب زدن روی جعبه ها استفاده کنید.
 • خیلی خوب است اگر جعبه ها را بشمارید و جعبه های بسته بندی را لیست باشید.این کار کمک می کند که جعبه های خود را بررسی کنید و مطمئن شوید هیچ کدام از آن ها گم نمی شوند.

۴- وسایل بزرگ را برای انتقال آماده کنید. این بستگی به سایز وسایل منزل شما و میزان استحکام آن ها دارد چون بعضی چیزها نیاز به مراقبت مخصوص دارند. مثلا اگر شما بخواهید  کمد را جابجا کنید برای آنکه کشوها آسیب نبینند کافی است  دورشان را پلاستیک بپیچید تا در جای خود محکم شوند.

 • برای انتقال راحت تر بعضی از وسایل باید قسمت های مختلف آنرا از هم جدا کنید.
 • وسایل شکستنی بزرگ را با پتو کوچک را با روزنامه بپیچید تا از دست انداز و شکستنی در امان باشند.

۵- از فامیل یا دوستان خود بخواهید به شما کمک کند. اسباب کشی وسائل منزل به تنهایی کار مشکلی است.اگر میتوانید از بعضی از اعضای خانواده خود یا تعدادی از دوستان خود کمک بگیرید.اگر از دوستان خود کمک گرفتید می توانید مبلغی به آن ها بدهید یا آن ها را به شام دعوت کنید.

 • اگر دوست یا فامیلی ندارید که بتواند به شما کمک کند می توانید کارگر بگیرید. دقت کنید شرکتی که قرار است از آن کارگر بگیرید مطمئن باشد.

۶- وسایل منزل خود را به آپارتمان جدید انتقال دهید.برای این کار کامیون کرایه کنید. حتی اگر وسایل زیادی ندارید جابجایی لوازم منزل با ماشین شخصی کار دشواری است.اجاره کامیون برای حمل و نقل لوازم منزل در فاصله های زیاد بسیار کمک کننده است و نیازی نیست چندین بار مسیر را  برای حمل اثاثیه منزل خود طی کنید .

 • در منطقه خود شرکت های حمل و نقل را بررسی کنید و نرخ کرایه حمل اثاثیه منزل را بسنجید.

۷- با توجه به لوازم منزل داخل جعبه ها آنهارا به اتاق های مربوطشان منتقل کنید. وقتی وسایل را به آپارتمان جدید خود منتقل کردید جعبه ها را در اتاق های مناسب قرار دهید.این کار پروسه ی بازکردن جعبه ها را بسیار آسان می کند.

 • برای مثال جعبه های حاوی ظروف و مواد غذایی و آشپزی را در آشپزخانه قراردهید.تخت خواب و لباس ها را در اتاق خواب قرار دهید.

۸- یک لیست ازوسایلی که نیاز دارید، تهیه کنید. وقتی شما به آپارتمان جدید خود منتقل شدید به بعضی چیزهای ضروری احتیاج دارید.به تک تک اتاق های آپارتمان خود بروید و به خوبی فکر کنید که هر اتاق چه چیزهایی احتیاج دارد.این لوازم ممکن است شامل:

 

 • لوازم بزرگ مانند تخت و میزناهار خوری و صندلی.
 • لوازم کوچک مانند پرده اتاق.بشقاب برای آشپزخانه.کمد لباس برای اتاق خواب.
 • موارد پاک کننده مانند جاروبرقی،پاک کننده ها،سطل آشغال،اسفنج ها،صابون و مواد شوینده.
 • لوازم بهداشتی مانند صابون حمام و صابون دست و مسواک و خمیردندان و دستمال کاغذی.

۹- با خرید اجناس دست دوم در پول خود صرفه جویی کنید.زمانی که شما برای اولین بار به آپارتمان جدید خود اسباب کشی می کنید توانایی مالی شما کاهش می یابد.می توانید تعدادی از لوازم مورد نیاز از لوازم منزل را به صورت دست دوم تهیه کنید تا زمانی که از نظر مالی قدرت خرید آن لوازم را پیدا کردید، لوازم منزل خود را عوض کنید.

 • سمساری در نزدیکی آپارتمان جدید خود پیدا کنید.