چگونه راننده کامیون حمل بار باشیم

با رانندگی کامیون حمل بار آشنا شوید

در صورت تمایل به جابجایی و اسباب کشی، شاید چیزی که به ذهنتان برسد اجاره یک کامیون حمل بار باشد.کامیون های حمل بار موجود در باربری ها نسبت به ماشین های معمولی بزرگتر بوده و حتی ممکن است ترسناک هم به نظر برسند.بهنگام رانندگی در این کامیون های حمل بار اگر با دقت به اطراف نگاه کنید لذت بخش بوده و به آن علاقه مند می شوید.

بخش ۱-بررسی کردن کامیون قبل رانندگی

۱-چراغ ها و سیگنال ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها کار می کنند. قبل از وارد شدن به کامیون برای رانندگی، باید اطمینان حاصل کنید که چراغهای جلو، چراغ های عقب و چراغ های ترمز همه به خوبی کار می کنند. اگر می توانید، از فرد دیگری بخواهید که در ماشین نشسته و سیگنال ها را عوض کنددرحالی که شما در اطراف کامیون حرکت می کنید، روشن و خاموش می شود. نه تنها بررسی چراغ ها و عوض کردن سیگنال ها باعث می شود شما و سایر مسافران در جاده ها امنیت داشته باشید، بلکه ممکن است شما را از پرداخت جریمه حفظ کند.

۱-در کامیون حمل بار چراغ ها و سیگنال ها را بررسی کنید و از سلامتشان مطمئن شوید.قبل از رانندگی و شروع به حرکت ، باید اطمینان حاصل کنید که چراغهای جلو، چراغ های عقب و چراغ های ترمز همه به خوبی کار می کنند.اگر می توانید، از فرد دیگری بخواهید که در ماشین نشسته و سیگنال ها را روشن و خاموش کند و شما در اطراف ماشین سلامت چراغها را بررسی می کنید .

 •  بررسی چراغ ها  و عوض کردن سیگنال ها علاوه بر اینکه باعث می شود شما و سایر مسافران در جاده ها امنیت داشته باشید، از جریمه شدن شما نیز جلوگیری می کند.

۲-تمام لاستیک های کامیون حمل بار را از نظر تنظیم بودن باد بررسی کنید. برگه مربوط به تنظیم باد تایرهای کامیون حمل بار باید در دسترس شماو در قسمت داخلی درب باشد، اگر نه، باید از شرکت حمل بار بپرسید که چه میزان باد را برای تایر ها توصیه می کند.

 • قبل از حرکت فشار باد درون تایر ها را بررسی کنید.  سوپاپ روی تایر را بردارید، فشارسنج را بر روی دریچه شیر فشار دهید و قبل از تعویض سوپاپ دریچه را چک کنید.

۳-خرابی های موجود در داخل و خارج از کامیون حمل بار را بررسی کنید. شما نمی خواهید بابت هر خراش و آسیبی که بر روی کامیون باربری وجود دارد، مقصر باشید،بنابراین با دقت آن را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که شرکت باربری تایید کند که این آسیب از قبل وجود داشته است.

 • شاید بهتر باشد بخواهید برای اطمینان خاطر خود یک لیست یا تصاویری از مناطق آسیب دیده تهیه کنید.

۴-قبل از رانندگی، آینه ها را تنظیم کنید. چون که به آینه های بغل برای دیدن اطراف ماشین نیازمندید، بسیار مهم است که زاویه آینه ها تنظیم باشند تا بتوانید به وضوح اطراف را ببینید. آینه ی کمکی برای دیدن نقاط کور را در سمت مسافر قرار دهید تا بتوانید تا آنجا که ممکن است فضای بیشتری از اطراف کامیون حمل بار را مشاهده کنید، در حالی که آینه بغل راننده باید دید خوبی از آنچه در پشت سرتان اتفاق می افتد را نشان دهد.

 •  هربار که راننده عوض شود لازم است که زاویه آینه ها تنظیم شوند.

۵-دقت کنید چه میزان سوخت در کامیون حمل بار وجود دارد و در صورت لزوم مخزن را پر کنید. شرکت های اجاره دهنده کامیون بسیاری وجود دارد که اگر کامیون را با گاز کمتری نسبت به آنچه که در ابتدا ماشین را تحویل گرفتید بود، بازگردانید، هزینه سوخت اضافی را از شما دریافت می نمایند.

 • حتما از شرکت اجاره دهنده بپرسید که سیاست ذکر شده را دارند، اگر داشتند از میزان گاز موجود در مخزن کامیون عکس بگیرید.شرکت باید بتواند اطلاعات مربوط به مسافت پیموده شده گاز مربوط به کامیون را در اختیار شما قرار دهد. از این اطلاعات برای محاسبه میزان سوخت مورد نیاز برای سفر خود استفاده کنید.
 • به عنوان مثال، اگر کامیون شما به طور متوسط ۴٫۳ کیلومتر بر لیتر مصرف سوخت داشته باشد و مسافت سفر شما ۱۱۰۰ کیلومتر باشد نیاز به ۲۶۰ لیتر سوخت دارید.

بخش ۲- آسیب های جاده ای

۱-قبل از شروع به حرکت ترمز دستی را خلاص کنید. احتمال دارد که کامیون حمل بار ،توسط ترمزدستی در حالت توقف کامل قرار گرفته باشد. برای خلاص کردن، دکمه انتهای ترمز را فشار دهید، سپس ترمز دستی را بخوابانید.

 • اکثر ترمزهای اضطراری دستی بوده و در نزدیکی فرمان یا دنده قرار می گیرند.
 • برخی از ترمزهای اضطراری با پایه عمل می کنند و در نزدیکی پای چپ راننده قرار می گیرند. اگر اینگونه است، محکم بر روی ترمز فشار دهید و سپس برای رهاکردن ترمز پای خود را بردارید.

۲-کامیون را درست وارد دنده کنید. تقریبا تمام کامیون های باربری دنده اتوماتیک دارند. ممکن است یک دکمه روی دنده وجود داشته باشد که  قبل از حرکت آنرا فشار دهید.یا ممکن است لازم باشد ابتدا آن را از خود دور کنید و سپس برایتعویض دنده بصورت درست آن را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید.

 • اگر شما با رانندگی وسیله نقلیه دستی آشنا هستید، با شرکت اجاره دهنده کامیون دوباره چک کنید تا مطمئن شوید کامیون حمل بار شما دارای دنده اتوماتیک است.
 • اگر شما در جاده ای با شیب تند رانندگی می کنید، ممکن است گاهی اوقات کامیون را در دنده سبک قرار دهید تا کامیون قدرت کافی برای بالارفتن از شیب را داشته باشد.

۳- به تدریج به سرعت مورد نظر خود برسیدبرای افزایش سرعت کامیون زمان لازم است. سعی نکنید سریعا سرعت کامیون را افزایش دهید، زیرا این کار می تواند جعبه ها موجود در پشت کامیون حمل بار را تکان داده و سبب آسیب رساندن به آن شود.

کامیون حمل بار

۴-هنگامی که می خواهید توقف کنید. سرعت کامیون را به تدریج کم کنید. هرگز نباید سریع ترمز بگیرید. اگر به صورت ناگهانی ترمز کنید لوازم شما در پشت کامیون حمل بار جابجا شده و سبب برهم زدن تعادل کامیون خواهد شد و باعث شود کنترل وسیله نقلیه را از دست بدهید. بنابراین، با دقت بر روی ترمز ها فشار دهید و زمان بیشتری را برای توقف صرف کنید.

 • اگر شما بخواهید متوقف شوید ولی یک مشکل اورژانسی مانند یک تایر صاف دارید، ، آرام باشید و به تدریج  سرعت کامیون را کم کنید، تا در امنیت کامل متوقف شوید.

۵-فضای بیشتری را برای دور زدن کامیون در نظر بگیرید. کامیون های حمل بار نسبت به وسایل نقلیه معمولی نیاز به فضای بسیار بیشتری برای دور زدن دارند، به ویژه هنگامی که آنها  بخواهند کامل دور بزنند.سرعتتان را  از آن چیزی که لازم  است کمتر کنید، حتی اگر این کم کردن سرعت نزدیک به توقف کامیون باشد و از آینه های بغل خود استفاده کنید تا مطمئن شوید که فضای کافی را برای دور زدن داشته باشته باشید.

 • در گامیون حمل بار شما آینه دنده عقب ندارید، بنابراین شما باید برای دور زدن از آینه های بغل استفاده نمایید.

۶-فاصله بین ماشین شما و ماشین جلویی بایست در حدود ۴ ثانیه باشد. به دلیل سنگین بودن کامیون حمل بار مدت زمان بیشتری بابت توقف نیاز دارد.خیلی بهتر است که فاصله خود را ازفاصله جلویی به اندازه دوبرابر فاصله معمول قرار دهید. برای بررسی فاصله بین شما و ماشین جلویی یک نقطه ای را در نظر بگیرید و هنگامی که ماشین جلویی از آن نقطه عبور کرد شما زمان بگیرید که چقد طول خواهد کشید تا شما نیز از ان نقطه عبور کنید.

 • قاعده معمول ایجاد فاصله زمانی ۲ ثانیه ای با ماشین جلویی است. بنابراین هنگام رانندگی با یک کامیون باربری لازم است فاصله زمانی ۴ ثانیه ای را رعایت کنید.

۷-در شرایط آب و هوایی بد ۱۶ کیلومتر در ساعت پایین تر از محدوده مجاز سرعت حرکت کنید. شما هرگز نمی خواهید با سرعت زیاد با کامیون باربری حرکت کنید، اما در هنگام رانندگی در جاده های خیس یا یخی بایست سرعت خود را تحت کنترل داشته باشید.  در هنگام رانندگی با کامیون حمل بار وقت و سرعت خود را  تنظیم کنید تا هم خودتان و هم بار خود را مطمئن به مقصد برسانید.

۸-به علائم جاده ای که مربوط به کامیون های بزرگ هستند دقت کنید. در یک ماشین معمولی ،شما نگران ترخیص کالا، ایستگاه های توزین یا محدودیت خطوط نیستید.در حالی که این مسائل برای رانندگان کامیون باربری بسیار مهم هستند.شرکت اجاره دهنده کامیون باید شما را در رابطه با مقرراتی که برایتان اعمال خواهد شد،آگاه کند.

 • در کابین کامیون حمل بار باید برگه بابت یادآوری هزینه ای که بابت ترخیص کالا لازم است قرار دهید. این برگه را با علائمی که در جاده می بینید مقایسه کنید.

۹-با نقشه مسیرتان را طی کنید. قبل از حرکت، از نقشه یا سیستم GPS برای انتخاب مسیرتان استفاده کنید. اگر می توانید، سعی کنید از حرکات نمایشی در ارتفاع، مانند رانندگی در بین کوه جلوگیری کنید. شما همچنین می توانید از رانندگی با کامیون حمل بار در صبح زود و یا بعدازظهر بعد از ظهر که ترافیک خیلی سنگین است، در شهرهای بزرگ خودداری کنید.

 • مناطقی را که برروی نقشه برای استراحت هستند را در نظر گرفته و در صورت نیاز در آنجا توقف کنید .
 • اگردر شب نیاز به استراحت داشتید،در طول مسیر به دنبال هتل هایی باشید که پارکینگی برای وسایل نقلیه بزرگ داشته باشند.

بخش ۳-پارک کردن کامیون

۱-سعی کنید در هنگام رانندگی مکانی رو برای پارک پیدا کنید که به نیازی به دنده عقب گرفتن نداشته باشد . از آنجایی که کامیون ها آینه دنده عقب ندارند، دنده عقب گرفتن بسیار مشکل است. سعی کنید به هنگام پارک، نقاطی را انتخاب کنید که فقط لازم باشه مسیر مستقیمی رو طی کنید تا هنگامی که بخواهید از پارکینگ خارج شوید فقط لازم باشد که مسیر مستقیمی را دنده عقب بگیرید.

۲-اگر هنگام خروج از پارکینگ لازم است که دنده عقب بگیرید حتما از کسی بخواهید تا کمکتان کند. از شخص بخواهید که در یک طرف در عقب کامیون بایستد که بتوانید به طور کامل او را از آینه بغل ببینید، سپس از او بخواهید تا شما را هدایت کنند چیزی را که نمیتوانید مشاهده کنید را ببینید.

 • قبل از آنکه دنده عقب بگیرید، در مورد معنای حرکت دست که استفاده می شود صحبت کنید.به عنوان مثال،توافق می کند که باز شدن دست به معنای حرکت و بسته شدن دست به معنای توقف باشد. 

۳-ترمز دستی را پس از هربار پارک کردن بکشید. این کار باعث می شود تا کامیون به هیچ عنوان حرکت نکند و همچنین فشارموجود روی ترمزپایی کامیون کم می شود. اگر ترمز دستی یک اهرم است، دکمه را فشار داده و اهرم را بلند کنید. اگر ترمز یک پدال است، آن را با پای خود فشار دهید تا هنگامی که احساس کردید ترمز گرفته شده است.

 • حتی اگر بخواهید کامیون حمل بار  را در جاده ای هموار پارک کنید لازم است که ترمز دستی را بکشید.

۴-اگر شما می خواهید در سر بالایی پارک می کنید، چرخ ها را از لبه پیاده رو دور کنید . اگر در هنگام پارک، ماشین در سربالایی قرار داشته باشد، چرخ ها را به گونه ای بچرخوانید تا چرخ های جلویی از لبه پیاده رو رو به خارج قرار گیرند. این کار به توقف کامیون و جلوگیری از دنده عقب رفتن آن کمک خواهد کرد.

۵-اگر شما بخواهید در سراشیبی پارک کنید، چرخ ها را به سمت لبه پیاده رو بچرخانید . اگر مجبور باشید کامیون را در جاده ای پارک کنید که جلوی ماشین در سراشیبی قرار دارد، چرخ های جلویی را به سمت لبه ی پیاده رو بچرخانید تا به آن گیر کرده و از واژگونی کامیون جلوگیری کند.

۶-کامیون را در مکانی پارک کنید که در هر زمانی بتوانید آن را ببینید. کامیون های حمل بار هنگامی که اشیای ارزشمند حمل می کنند هدف سرقت قرارمیگیرند.اگر می خواهید برای خوردن غذا یا استراحت در هتل به هنگام شب توقف کنید کامیون را در مکانی که در دید شما باشد پارک نمایید.